Konopí seté je významnou kulturní i hospodářskou plodinou a její léčivé účinky jsou známy po tisíce let. V Česku zákon povoluje pěstovat registrované odrůdy konopí setého do 100 m čtverečních (10x10 m) bez ohlašovací povinnosti. Konopí seté (označováno jako technické) je využitelné prakticky celé. Stonek na pazdeří (dřevitá část stonku) a vlákno. Květ na semeno (olej, protein, mouka) nebo pro výrobu surovin, které se využívají v kosmetice i lékařství.

KONOPEX-TIP
Vypěstujte si legálně konopí třeba na čaj nebo mastičku. Semena i sušinu lze přidávat do jídla. Některé odrůdy konopí setého (technického) bývají bohatší na CBD (např. Carmagnola) nebo CBG (Santhica 27). Semena technického konopí jsou regulérní (jednodomé/dvoudomé rostliny), počítejte tedy i s výskytem samčích či hermafroditních rostlin. Je důležité vědět, že hodnoty THC v květu mohou vlivem počasí a dalších okolností překročit limitní hodnotu 0,3 %.

Podstata ohlašovací povinnosti uvedené v § 29 zákona o návykových látkách pěstiteli vzniká teprve tehdy, jestliže plocha, na níž je technické konopí pěstováno, přesáhne 100 m2. Jinak pěstitel hlásit svůj záměr pěstovat technické konopí nemusí.