Od léku až po konopný beton. Festival KONOPEX představí rostlinu budoucnosti

Šestý ročník festivalu KONOPEX je za rohem a 21.–23. dubna se můžeme opět těšit na další víkend, který provoní Ostravu konopím. V době, kdy je Česká republika doslova pár, ale zato náročných kroků od legalizace, bude ostravské Trojhalí Karolina patřit této univerzální rostlině, jejíž poteciál začíná chápat stále více lidí.

Svými vlastnostmi je konopí zajímavé pro všechny věkové skupiny a stále častěji v něm nacházejí úlevu i pomoc hlavně senioři a pacienti nejen s chronickými onemocněními. Právě proto mají starší 65 let, ZTP a ZTP/P (s doprovodem) vstup zdarma. Konopí je bezpečný a výborný terapeutický prostředek, ale je důležité jej užívat správně a efektivně. Z toho důvodu budou pro návštěvníky připraveny přednášky, které mají za cíl pomoci odstranit otazníky a nejasnosti nad správným využitím a také zlepšit účinnost primární i podpůrné léčby.

Přednášky i osobní konzultace s odborníky na léčbu konopím

Jedním z mnoha přednášejících je průkopník mezi lékaři, MUDr. Radovan Hřib, vedoucí centra pro léčbu bolesti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, který se s úspěchem zabývá jak výzkumem tak i konopím v klinické praxi. Stejně zajímavá a praktická bude také sobotní přednáška Lukáše Hurta, šéfredaktora Magazínu Konopí na téma ////////////////////.

Skvělou příležitostí pro návštěvníky, bude možnost osobních konzultací přímo s odborníky, protože samozřejmě ne každému vyhovuje ptát se veřejně během přednášky. Neváhejte proto požádat o rady na stánku Magazínu Konopí nebo organizace KOPAC (pacientský spolek pro léčbu konopím) a svěřte své dotazy povolaným. Konopnou léčbu bude možné konzultovat po celé tři dny konání veletrhu. 

Legislativa, konopné asociace i psychedelika

Část přednášek bude věnována také rozběhnutému procesu směrem k regulovanému trhu s konopím. S tím souvisí i účast asociací, jež se přímo podílí na vzniku zákona, který zahrnuje možnost samopěstování, licencovaných prodejen nebo také konopných klubů. Právě asociace Konopných klubů bude jeden ze zúčastněných subjektů. Se zástupci bude možnost debatovat, konzultovat a případně také zvážit členství v některé z asociací nebo další podporu této myšlenky.

Naopak o situaci na Slovensku, která nemá v Evropě obdoby, přijede informovat iniciativa #freepepo, která poukazuje na nesmyslně vysoké a drakonické tresty za konopí. Kde soudní aparát nemá problém zavřít důchodce na 16 let za CBD konopí s mizivým obsahem 2,5 % THC.

Atraktivním tématem budou také psychedelika a jejich terapeutické využití v nejrůznějších formách i metodách. O strukturu a obsah přednášek se postará organizace Beyond Psychedelics, jež aktivně přispívá k osvětě v odborné i laické veřejnosti.

Odborná veřejnost a špičky mezi pěstiteli i zpracovateli

Začínající i pokročilé pěstitele potěší přednášky opravdových kapacit na kultivaci konopí. Autor legendárních knih (Jak pěstovat outdoor / Jak pěstovat indoor) a projektu Konopný podcast Josef Krejčík alias Mr. José má připraveno téma, které je více než aktuální. Pozvání přijal také vědec, konzultant a master grower společnosti Canna – Pieter Klaassen. V konopném sektoru má Pieter punc žijící legendy a ochotného sympaťáka s až nadpřirozenými schopnostmi jednoduše vysvětlit jinak nepochopitelně složité biochemické procesy v životním cyklu rostlin. 

K pěstování neodmyslitelně patří i zpracování, extrakce a výroba. Principy extrakce a čištěním nás provede Ing. Tomáš Ocelka, PhD., který stojí za společností Cannabilab, jež nedávno (jako jediná v Česku) získala certifikát na výrobu léčebných konopných extraktů do lékáren.

Extrakce bez použití rozpouštědel? Yes, solventless… 

Nadšenci ze staré školy pamatují své pokusy s tlakem a teplem. Nadčasová ale neefektivní metoda extrakce pomocí máminy žehličky na vlasy dostává dnes úplně jiný rozměr a možnosti. Historií solventless extrakce, metodami a pojmy jako dry sift, purple ice water nebo live rosin nás v přednášce i workshopu provedou OGcrush – experti na extrakci bez rozpouštědel. Yes!

Od semínka přes zmrzlinu, konopný lak až po mastičku

Samozřejmostí budou vystavovatelé nabízející semena a sazenice konopí, pěstební vybavení, analytické a zpracovatelské služby, stroje i kosmetiku. Opomenuty nezůstanou ani stavební materiály, které zahrnují jak izolace, barvy, laky, tak i konopný beton na jehož výhody dlouhodobě poukazuje Mgr. Patrik Majringer jež o konopném stavitelství pravidelně přednáší. Nebudou chybět ani zdravé konopné potraviny, skvělý sýr KONOPÁČ nebo konopná zmrzka ze šumavské farmy Dobré Konopí – ta šlape! 

Zkrátka nepřijdou ani fandové vaporizace a všemožných kuřáckých potřeb. Od prémiových papírků a Rolls smart filtrů, po propracované ručně vyráběné rigy a další nutné i doplňkové příslušenství pro dabbing. Bongy už dávno nejsou jen akrylové tretky na pár použití. Umělecká díla na stánku Smoke Time nebo Glass Art Gallery uchvátí nejen svým zpracováním ale i funčností.

Unikátní novinka – landrace pivní speciál

Na dubnový Konopex bude kromě klasického 11° ležáku navařen i nový druh konopného piva. Použité suroviny jsou opravdu unikátní. Jde o české landrace konopí – původní a divoce rostoucí druh (Cannabis ruderalis) v kombinaci jak jinak než s divokým chmelem. Ruční partyzánský sběr přímo z dílny Konopexu a čistá, svrchně kvašená, divočina. Ryze surový speciál mezi konopnými pivy.

Vstupenky, aktuality, cannabis cup a dvoudenní after party

Na páteční i sobotní večer je v ostravském klubu Marley plánovaná after party v rytmu reggae, hip-hopu i DnB. O pohodovou atmosféru se postará například český reggae zpěvák MessenJah nebo undergroundová legenda – rapper Afu-Ra.

Zvýhodněné vstupné na Konopex můžete zakoupit v on-line předprodeji na portálu goout.cz. Vstupenky samozřejmě pořídíte i na místě ve dnech konání veletrhu. 

Sledujte také facebookovou událost KONOPEX 2023 🌱 Festival a oslava konopí, kde budou přibývat aktuální informace o vystavovatelích, doprovodném programu, přednáškách, ale také soutěže o vstupenky a hodnotné ceny.